JEZU, PRZEMIENIAJ NAS, NA CHWAŁĘ SWOJĄ

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

historia [2013/05/15 23:46] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Historia Instytutu ======
 +
 +Początki Instytutu Świeckiego Przemienienia Pańskiego sięgają okresu 20-lecia międzywojennego i wiążą się z Bractwem Pielgrzymstwa Polskiego. W czerwcu 1924 roku Maria Janowa Kleniewska, zaprosiła do Dratowa, swojego majątku na Lubelszczyźnie, członkinie zarządu Stowarzyszenia Młodych Ziemianek i przedstawiła im pomysł utworzenia Bractwa, który miał na celu duchowe odrodzenie narodu polskiego.
 +
 +Ziarno zostało rzucone, idea zaczęła kiełkować. Już rok później kilkanaście kobiet spotkało się na rekolekcjach zamkniętych, które wygłosił ks. Władysław Korniłowicz. W czasie rekolekcji Halina Dernałowicz, przewodnicząca Stowarzyszenia Młodych Ziemianek, nabrała przekonania, że aby w pełni podjąć i zrealizować misję Bractwa, powinien powstać zespół osób poświęconych całkowicie służbie Bogu w świecie. Swoim pragnieniem podzieliła się z ks. Korniłowiczem, lecz początkowo nie znalazła u niego zrozumienia. Kolejne lata były dla niej niełatwym czasem walki wewnętrznej, podczas której starała się odczytać wolę Bożą  i rozeznać drogę własnego powołania. 
 +
 +{{ :zalozyciele:ipp_dernalowicz_small.jpg?nolink&200 |}}
 +
 +Sytuacja zmieniła się w 1935 roku. Przybywając na zebranie zarządu Federacji Młodych w Szwajcarii, Halina, za namową ks. Korniłowicza nawiązała kontakt z ks. Karolem Journetem, któremu powiedziała o swoich  pragnieniach i poszukiwaniach. Szwajcarski teolog nie tylko okazał jej pełne zrozumienie, nie tylko zapewnił, że pragnienie, które nosi, jest natchnieniem Ducha Świętego, ale obiecał konkretną pomoc.
 +
 +
 +{{ :zalozyciele:ipp_xjk_small.jpg?nolink&200 |}}
 +
 +W 1937 roku ks. Journet przybył do Polski i wygłosił rekolekcje w Dratowie dla siedmiu kobiet z Bractwa, które pragnęły poświęcić się Bogu pozostając w świecie. Tematem rekolekcji było wydarzenie Przemienienia Jezusa na Górze Tabor - Tajemnica, która stała się głównym rysem duchowości rodzącego się Instytutu.
 +
 +Dokładnie 10 lat później, w 1947 roku, ta nowa droga powołania chrześcijańskiego, łącząca konsekrację ze świeckością, została poprzez Konstytucję Provida Mater papieża Piusa XII oficjalnie zatwierdzona w Kościele. Świecki Instytut Przemienienia Pańskiego jest jednym z pierwszych świeckich instytutów życia konsekrowanego w Polsce.
 +
 +{{ :zalozyciele:ipp_popiel_small.jpg?nolink&200 |}}
 +
 +
 +<html><hr color="#1b3862"></html>
  
Nasza strona, jak kaźda inna, korzysta z plików COOKIE.
Wykorzystujemy je głównie do tworzenia statystyk oglądalności strony.
Korzystając z tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików COOKIE.